Hong Kong Cinema, Wuxia & Fu Flicks

Attention, attention!

6. října 2008 v 0:43 | MaedhRos
Pokud jste procházeli odkazy v menu - anebo pokud jste prostě jenom fandové asijského filmu - pravděpodobně znáte společný projekt dvou nadšenců, Kitana a ladynky, blog Heroes of the East. Vězte tedy, že nyní už se jedná o společný projekt nadšenců Kitana, ladynky, miklaras a MaedhRos (a kdo ví, třeba přibudou další).

HK Stars & starlets – WEI PAI (dokončení)

24. srpna 2008 v 1:40 | MaedhRos
...Wei Pai a jeho obskurně televizní léta osmdesátá...

Televizní obrazovky se v 80. letech někdejšími filmovými hvězdami ze zlaté éry jenom hemžily, zvlášť poté, co se u Shaw Brothers přestalo natáčet. Většina někdejších Shaw Bros stars skončila u ATV - a (je to až trochu ironické) u ATV zakotvil i Wei Pai...

HK Stars & starlets – WEI PAI (část 1.)

24. srpna 2008 v 1:40 | MaedhRos
wei pai
Wei Pai (AKA Wai Pak) byl po většinu své kariéry odsouzen k poněkud nedůstojné pozici pátého kola u vozu a celé jeho působení v HK filmovém průmyslu na přelomu 70. a 80. let by se dalo docela výstižně shrnout třemi slovy: byl u toho. Byl u toho, když se rodila legenda "Five Venoms". Byl u toho, když John Woo natočil svůj první film pro Golden Harvest. Byl u toho, když Golden Harvest pomalu ale jistě začal vytlačovat Shaw Brothers z dominantní pozice na filmovém trhu. Pracoval s takovými velikány jako Chang Cheh, Jackie Chan, Sammo Hung nebo Yuen Woo-ping. Vypadal skvěle a rozhodně nebyl bez talentu. Přesto se nikdy nestal hvězdou.
Pokud vás to nedejbože potrefí a tohohle chlapíka si zamilujete, připravte se na to, že vyhledávání informací (případně některých filmů, v nichž hrál) bude připomínat hledání zrnka soli v hromadě rozsypaného čaje. Hodná tetička MaedhRos je fangirl jak se patří a o těch pár zrníček (některá si našla sama, k jiným jí pomohli neméně hodní strýčkové a tetičky z Wuxiasociety a Kung Fu Fandomu) se ráda podělí. Wei rozhodně nebyl ten nejzářivější talent v Hong Kongu - ale byl dost dobrý na to, aby si zasloužil aspoň jeden fandovský speciál.

Last Hurrah for Chivalry (John Woo, 1979)

8. července 2008 v 1:54 | MaedhRos
Ještě před tím, než se proslavil svými heroic bloodshed opusy, natočil John Woo Last Hurrah for Chivalry (Hao xia), wuxia film známý dnes spíš fandům žánru, než širšímu publiku - a asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že Hao xia je dokonce známější fandům žánru, než fandům Johna Woo. Ovšem právě těm bych ho vřele doporučila. Wooův rukopis je totiž už v tomhle kousku velice zřetelný, a přestože hlavní hrdinové jsou vyzbrojeni zbraněmi nikoli střelnými, nýbrž chladnými, Hao xia se s Lepším zítřkem, Killerem a ostatními mladšími brášky může směle postavit do jedné řady. Je totiž variací na velmi podobné motivy a není o nic méně kvalitní.

Vengeance! (Chang Cheh, 1970)

5. července 2008 v 23:04 | MaedhRos
Pakliže bych měla popsat Vengeance! jedním slovem, asi bych zvolila přívlastek "hutné". Krev teče pěkně nahusto, stíny jsou takřka hmatatelné, atmosféra tíživá - a mrtvol je tolik, že tenhle film místy až praská ve švech.
Tahle pomsta je servírovaná velmi začerstva - a je všechno, jenom ne sladká...
 
 

Reklama