Čemu člověk v Shanghaii musí odvyknout a přivyknout

13. prosince 2010 v 12:13 | MaedhRos |  ...v Číně
Pár "samozřejmostí", které si na každém rohu nekoupíte - anebo si za ně připlatíte...Džíny
Džíny a jiné kusy oděvu samozřejmě na každém rohu k dostání jsou - ale obvykle v asijských velikostech. Pravda, po ulici se pohybují číňanky, které jsou stejně široké nebo širší než já - a které taky někde ty hadry nakoupit musí. Jenže dotyčné jsou obvykle o hlavu nižší než já a nohy mají tak o deset cenťáků kratší. Co v Brně máte sfouknuté přinejhorším za odpoledne (tzn. najít obstojně střižené, černé/tmavomodré džíny XXL na ženu opačného pohlaví vysokou zhruba 172 cm), je v Shanghaii o poznání složitější - přinejmenším pokud ty gatě chcete levně. A mám podezření, že štíhlé ženy a dívky vyšší 175 centimetrů nemají situaci o moc jednodušší. (Plnoštíhlé až tlusté ženy a dívky vyšší 175 centimetrů mají moji nejhlubší soustrast.)

Diet Coke/Pepsi Light/cokoli tekutého diet/light ve dvoulitrovkách
Neexistuje. Ano, light varianty oblíbených limonád se tu sehnat dají - ale buď v plechovkách, anebo v petkách o objemu 0.6 l. Pokud sháníte aspartamovou bombu ve velké lahvi, máte prostě smůlu. Objemy od zhruba jednoho litru výš jsou, zdá se, vyhrazeny pro bomby cukrové. Konzumenti bublinkových limonád musejí mít permanentní sugar rush. 
A light varianty domácích produktů jsem snad ani nezaznamenala.
Nevím, zda je to fenomén čínský, či spíše shanghaiský, ale cukr je tady vůbec v oblibě. Když už je něco sladké či slazené, pak je to slazené pořádně. Nedávno jsem si v Babela kitchen neprozřetelně objednala plum cider a morda se mi kroutí ještě teď.

Dobré pečivo
To se sice, pravda, obstarat dá - ale musíte za ním buď do carrefouru (či jiného nadnárodního nakupovacího pekla) anebo do nějaké te speciální pekárny. Jinak všechno připomíná buď toustový chleba, anebo sladký loupák - anebo (to velmi často) chuťově a konzistenčně krajně nepříjemnou kombinaci výše jmenovaného. Z toho, co si můžete koupit ve většině obyč sámošek, mi chleba asi nejvíc připomíná vysokovlákninový žitný tousťák, ale i ten je nepříjemně nasládlý.

Sýry
Sýrožrouta jako jsem já čeká v Číně nepěkný absťáček. V běžných prodejnách se dá sehnat nanejvýš nějaký ten taveňák anebo polotaveňák. Za (poněkud nechutný) toustový sýr zaplatíte 20 kuaiů - za tuhle cenu by to svinstvo koupil jedině blázen - a dobrý sýr stojí pochopitelně o poznání víc. I za obyčejné máslo vysolíte poměrně dost. Z mléčných produktů jsou tu asi nejdostupnější jogurty a jogurtové nápoje - a mléko. Vzhledem k tomu, že Číňani těmhle laskominám zas až tolik neholdují, regál se sýry je tu záležitostí poměrně exotickou; a pokud už se rozhodnete takový regál vyhledat, něco z něj vylovit a přemístit se s tím k pokladně, musíte počítat s tím, že nákup bude trochu dražší než obvykle.

Skicáky
Papírnictví je tu všude požehnaně a koupit se v nich dá ledacos - ale skicáky ne. Hledala jsem v každém krámě s psacími a kancelářskými potřebami, v příslušném oddělení carrefouru, prostě všude možně. Ale v širším okolí kampusu se mi prostě nepodařilo o prachobyčejný skicák zakopnout.
Objevila jsem ho až v papírnictví na Fuzhou Lu - což je ulice v bezprostředním okolí Renmin Guangchang. Hurá! Konečně mám zas do čeho hodiny vejrat, v jedné ruce držíc tužku, v druhé ruce hrnek s kafem - a přemítajíc, jestli má smysl pouštět se do davové scény, anebo jestli zas prostě jako vždycky nakreslím máničku s mečem v pazouře - a zmučeným výrazem č. 4 ve tváři model č. 6. (A pak stejně nakreslit kulový, protože je už pozdě a zejtra musím vstávat.)

Kafe!!!
Ó kafe, kafe. Co já se tady kvůli tobě nasoužila, natrápila a nakňučela! Mletá zrnková kávo, mano nebeská! Ať jsem se vrtla kam jsem se vrtla, nikde tě nebylo. 
Na čínských představách o kafi se prostě pozná, že Číňani jsou národ čajíčkářů. Co se čaje týče, absolutně si tu nemám nač stěžovat - ale s kafem je to bída, bída, bída.
Lepší, bohatší regál s kávou vypadá následovně: 70 - 80% - instantní cappuccina, latté a všelijaké 2 v 1 a 3 v 1 zvrhlosti. Když to je po zalití jenom 甜 a nikoli 甜死了1, má to na přebalu strašnou spoustu kávových zrníček (třeba i čtyři), což indikuje vyšší míru kávovitosti (podle zdejších představ). Černé to po zalití není nikdy. Bez mlíka a cukru ani ránu. Prostě peklo. 20 - 30% regálu zabírají normální čisté instanty. Podle celkové šíře nabídky je to buď jenom nesko classic - anebo obligátní nesko classic a pár dalších produktů, ať už nes nebo nenes. *Opravdové* kafe - 没有, 没有, 没有. Není. Pokud pominu kavárny (kde si můžete dát aspoň nějaké to hořké café americano), zatím jediné místo, kde jsem se potkala s mletou zrnkovou kávou (vlastně s *jakoukoli* zrnkovou kávou) byl - ano, carrefour. Na té úplně nejvrchnější poličce v regálu (Číňan po zrnkové beztak nepase, takže v zásadě neva, že na ni nedosáhne) se krčily čtyři řady balíčků - nejlevnější balíček za 70 kuaiů. Pro představu - ani návštěva kina obvykle nestojí tolik. Za 70 kuaiů se víc než dvacetkrát svezete autobusem. Některé boty a hadry stojí dvakrát méně. Za 70 kuaiů pořídíte v sámošce velmi slušný nákup. 70 kuaiů prostě není málo.
Přiznám se, že tehdy jsem se neubránila pokušení a to kafe si koupila. A stálo to za to. Jen osoba kafem stejně jako já stižená může pochopit, jaká slast bylo to první kafe po cca 14 dnech. Bohužel, při mojí spotřebě kofeinu prostě nemožno kupovat kafe po 70 yuanech za balík, pročež jsem byla nucena a) přejít na instant (Marie, nesměj se); b) napsat Ježíškovi o balíček materiálu na pár turků.
Achjojo. Mletá zrnková kávo, mano nebeská...
kafe_____________________
1 - sladké; příšerně sladké
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | 13. prosince 2010 v 12:47 | Reagovat

áá a co mlíko? tady mlíko stojí majlant ://

2 Maedh Maedh | 13. prosince 2010 v 13:20 | Reagovat

[1]: Já mlíko popravdě ani nekupuju, ale levný IMHO nebude. Mléčný výrobky obecně jsou tu docela drahý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama