HK Stars & starlets – WEI PAI (dokončení)

24. srpna 2008 v 1:40 | MaedhRos |  Hong Kong Cinema, Wuxia & Fu Flicks
...Wei Pai a jeho obskurně televizní léta osmdesátá...

Televizní obrazovky se v 80. letech někdejšími filmovými hvězdami ze zlaté éry jenom hemžily, zvlášť poté, co se u Shaw Brothers přestalo natáčet. Většina někdejších Shaw Bros stars skončila u ATV - a (je to až trochu ironické) u ATV zakotvil i Wei Pai...


Asi nejlepší televizní rolí byl Tit Sau (aka Tie Shou) v seriálu Si da ming bu chong chu jiang hu (Return of the Undercover nebo taky Four Constables Return, rok 1985). Autorem románů o Si da ming bu, tedy "four great constables" je populární spisovatel wuxia, Wen RuiAn - a televizních adaptací už vznikla pěkná řádka. Jednou z nejoblíbenějších TV verzí je ATV seriál z roku 1984, Si da ming bu - a Si da ming bu chong chu jiang hu byl sequelem k řečenému seriálovému hitu. Obecně se netěší tak vysoké oblibě, jako původní seriál, a to - mimojiné - i z toho důvodu, že hlavní role byly kompletně přeobsazeny. (Obsazení to nebylo nejhorší, ostatně, figurovaly v něm např. takové hvězdy jako Law Lok Lam nebo Candy Wen, ale fanoušci si na nové tváře zvykali jen těžko.) I přesto byl Tit Sau (druhý z four great constables) pěkná role - a to i pokud jde o akci.

"Železná ruka" - Tit Sau...a pro velký úspěch ještě jednou.

Vypátrat v souvislosti s Weiovým jménem jakýkoli konkrétní seriálový titul není úkol z nejsnazších - mezi jinými se objevil např. v seriálech Jade Bow nebo Heroes of Last Dynasty, ale dosáhnul přinejlepším na důležité vedlejší role - a obvykle spíš v druhořadých, dnes pozapomenutých produkcích. Je nabíledni, že ani televizní hvězdou se Wei Pai nakonec nestal.
V poslední době se na nějakém tom nosiči (nebo na nějakém tom video serveru) tu a tam vynoří některý z televizních filmů z 80. let, v nichž se Wei Pai - ve větší či menší roli - objevil. U většiny z nich se dá předpokládat, že se dost možná jedná o sestřihy vzniklé "kompresí" kratšího seriálu v jeden celovečerák, jako je tomu např. u Deadly Pursuit (ten vznikl sestříháním desetidílného seriálu Xia gu rou qing aka Tolernat Hero, v němž se Wei před kamerou sešel s Leung Kar Yanem). Další TV filmy, v nichž Wei Pai hrál, jsou mj. Revenge of Beautiful Killer, Devil Duel nebo Clan Feuds (neplést s Clan Feuds od Shaw Brothers). Rozhodně stojí za zmínku a za pozornost, že při natáčení pro televizi se Wei Pai často pracovně potkával s "Venom" kolegou Sun Chienem.

Return of
the Undercover
Revenge of
Beautiful Killer
Devil DuelClan Feuds

Rok 1988 přinesl labutí píseň v podobě lechtivé duchařské komedie Devil and the Ghostbuster. Film to byl sice roztomilý, ale spíš průměrný až podprůměrný - a od té doby se po Weiovi v podstatě slehla zem. Bey Logan v komentáři k Young Masterovi sice uvádí, že John Woo mu dal epizodní roli v Hard Boiled - ale je dost možné, že se Bey Logan zmýlil (to se může stát i jemu). Jediný výsledek, který zatím hra "spot the Snake in Hard Boiled" přinesla, nasvědčuje tomu, že si Weie spletl s hongkongským televizním hercem Gilbertem Lamem.

Rok 1988......a 'Devil and the Ghostbuster'

Coby jeden z "Venoms" je Wei Pai tak trochu kontroverzní figura. Mezi fanoušky dodnes nepanuje shoda o tom, jestli se vůbec počítá jako Venom nebo ne. Někteří lidé jsou za echt Venom filmy ochotni označit jen ty čtyři, v nichž Wei hrál, jiní - a těch je podstatně více - zas považují jeho účast na Venom legendě za kolosální omyl, který je lepší úplně ignorovat; většina fanoušků nejspíš okupuje různé pozice mezi oběma extrémy. Kdyby se mělo hlasovat o nejméně populárního člena původní šestičlenné sestavy, Wei Pai má "výhru" celkem jistou (už jen kvůli tomu, že s partou natočil pouze čtyři filmy). A protichůdné názory panují v rámci kung-fu fandomu obecně. Snad je to tím, že měl často smůlu na role, možná za to může fakt, že se až příliš často objevoval vedle těch nejzářivějších talentů svojí doby - a své nade vší pochybnost sehrál jeho velmi povedený exteriér, který vysloveně svádí k tomu, odmávnout ho jako hezouna bez větší dávky talentu. Ve skutečnosti ale Wei Pai talent nepostrádal. Srovnávat ho s těmi největšími velikány by bylo samozřejmě velmi opovážlivé a na Golden Horse Award za charakterní herectví to taky nikdy nebylo, což neuznat by znamenalo překročení tenké čáry mezi fanouškovským zaujetím a slepotou - Wei měl svoje velmi slabé chvilky; ale měl taky nemalý potenciál, který bohužel zůstal během jeho poměrně krátké kariéry z větší části nevyužit.

The Venoms
Z natáčení
Goose Boxera...

Kde je mu konec dnes, těžko říct - a doufat v comeback značně přesahuje hranice únosné míry optimismu. Podle jednoho (velmi podezřelého) zdroje prý emigroval do Argentiny (neptejte se mě, odkud se ten drb vzal - ale přišel mi zábavný). Občas se bavím představou, že někde (možná v Hong Kongu, možná v LA nebo Vancouveru - anebo v Buenos Aires) provozuje čínskou restauraci, pěstuje si blahobytné panděro, knírek a pleš - a mezi tím vším pokřikováním, pobíháním a nakukováním pod pokličky občas vystřihne "haughty sneer" jako ze starých zlatých časů a pomyslí si - "...když už nic jinýho, aspoň můžu říct, že jsem hrál s Jackiem Chanem".
Doufám, že by ho aspoň trochu zahřálo u srdce, že tahle šílená fangirl ho má radši, než Jackieho...;-]

WEI PAI / WAI PAK - profil na HKMDB
* 1957
občas uváděný jako: Wei Bai, Wai Bak, Wei Pei, Mooi Kwon-Shing, Mooi Gwok Shing
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama