HK Stars & starlets – WEI PAI (část 1.)

24. srpna 2008 v 1:40 | MaedhRos |  Hong Kong Cinema, Wuxia & Fu Flicks
wei pai
Wei Pai (AKA Wai Pak) byl po většinu své kariéry odsouzen k poněkud nedůstojné pozici pátého kola u vozu a celé jeho působení v HK filmovém průmyslu na přelomu 70. a 80. let by se dalo docela výstižně shrnout třemi slovy: byl u toho. Byl u toho, když se rodila legenda "Five Venoms". Byl u toho, když John Woo natočil svůj první film pro Golden Harvest. Byl u toho, když Golden Harvest pomalu ale jistě začal vytlačovat Shaw Brothers z dominantní pozice na filmovém trhu. Pracoval s takovými velikány jako Chang Cheh, Jackie Chan, Sammo Hung nebo Yuen Woo-ping. Vypadal skvěle a rozhodně nebyl bez talentu. Přesto se nikdy nestal hvězdou.
Pokud vás to nedejbože potrefí a tohohle chlapíka si zamilujete, připravte se na to, že vyhledávání informací (případně některých filmů, v nichž hrál) bude připomínat hledání zrnka soli v hromadě rozsypaného čaje. Hodná tetička MaedhRos je fangirl jak se patří a o těch pár zrníček (některá si našla sama, k jiným jí pomohli neméně hodní strýčkové a tetičky z Wuxiasociety a Kung Fu Fandomu) se ráda podělí. Wei rozhodně nebyl ten nejzářivější talent v Hong Kongu - ale byl dost dobrý na to, aby si zasloužil aspoň jeden fandovský speciál.


O Wei Paiovi samotném se běžnými (a leckdy ani mimořádnými) vyhledávacími metodami nedá zjistit skoro nic. Kdo ví, jaké poklady suší ve svých skříních dlouholetí fanoušci a sběratelé článků a výstřižků z předinternetové éry - jestli ale něco mají, zatím se nepodělili - a i čínské stránky se zdají být na informace dost chudé. Všeliké zdroje (různého stupně prověřenosti) poskytují něco málo informací (různého stupně ověřenosti): zdá se, že Wei vyrostl v Hong Kongu, kde se nejspíš i narodil (podle hongkongského filmového archivu to bylo v roce 1957). Údajně studoval Hung Gar. Podle některých (čínských) zdrojů si prošel operní školou mistra Yu Jim Yuena (což by z něj dělalo mladšího spolužáka např. Sammo Hunga, či Jackieho Chana - s nimiž ostatně později i něco málo natočil). Pakliže je tato informace pravdivá, evidentně toho v té opeře nenaštudoval zas tolik, aby z něj byl špičkový akrobat (nebo vůbec nějaký akrobat - většinu akrobatických čísel za něj zaskakovali dubléři - mezi jinými i všech hongkongských dublů král, Yuen Biao). Je ale možné, že právě z opery si odnesl úctyhodnou zručnost v zacházení se zbraněmi.
Svoji filmovou kariéru začal u Shaw Brothers coby představitel vedlejších a epizodních rolí. Nejspíš stejně jako většina ostatních SB herců prošel castingem a kolečkem výukových a tréningových kurzů, než se začal objevovat před kamerou. Když se budete hodně snažit, je možné ho zahlédnout ve filmech jako Five Tough Guys, The Imposter nebo The Condemned. Menší role si zahrál i v The Flying Guillotine nebo v Brave Archerovi II. Na opravdu výživnou roli ale musel čekat až do roku 1978.

Flying Guillotine (krátce před dekapitací)The Condemned
"Snake Venom"
Bylo to v osmasedmdesátém, kdy Chang Cheh natočil nehynoucí chop-socky klasiku, The Five Venoms - kung-fu thriller lehce okořeněný troškou wuxia. Byl to film, v němž se poprvé v hlavních rolích sešli herci, kteří na filmovém hvězdném nebi Hong Kongu zazářili jako konstelace fanoušky nazvaná "the Venoms". Zdravé jádro týmu tvořili veteráni z taiwanské opery - Philip Kwok, Lu Feng a Chiang Sheng. Dalšími členy party byli Taiwanec Sun Chien a rodák z Hong Kongu, Lo Meng. A zpočátku byl prominentním členem týmu i Wei Pai. V The Five Venoms hrál jednoho z pěti starších studentů "školy pěti jedů", konkrétně číslo 2 - Hada. A byl v jeho kůži jako doma - ačkoli ke své roli přišel tak trochu jako slepý k houslím, když Chang Cheh zamítl původní verzi scénáře, která počítala s Hadem - ženou (Had a Stonožka snad prý dokonce měli být manželé). Jestli k tomu Changa Cheh vedla jeho (přinejmenším režisérská) misogynie a fascinace homosociálními vztahy, nebo jestli to mělo jiné důvody, těžko říct. Už Had ale celkem jasně dával tušit, co kmotra na Weiovi zaujalo - Wei Paiovi bylo krásných sošných dvacet - a byl hezký. A ačkoli se místy dopouštěl něčeho, co i na hongkongské poměry až příliš zavánělo přehráváním (což byl nešvar, kterého se nikdy tak docela nezbavil), dal Hadovi přesně to, co potřeboval; tedy výrazně aristokratický šmrnc a luxusní exteriér. A, světe div se, poměrně přesvědčivě podchytil i ambivalenci svojí postavy. S kung-fu už to bylo o něco horší. Jak už bylo řečeno výše, Wei Pai nebyl žádný zázračný akrobat a na to, že by oslnil kopy nebo údery, mohl vedle Sun Chiena a Lo Menga směle zapomenout. Hadí styl v The Five Venoms byl vysoce stylizovaný, velmi na efekt - a Weiovi se zdaleka nejčastěji muselo vypomáhat close-upy a střihy. Ne že by Wei Pai byl dřevo. (Stačí se podívat na věci, které natočil po odchodu od Shaw Brothers, pokud vás zajímá, jaký měl skutečně potenciál.) Ale v porovnání s kolegy z Venom týmu rozhodně měl co dohánět.

Jako Qi Dong (Had) v The Five VenomsI'm too sexy for my fu...
Další film, The Invincible Shaolin, to jenom potvrdil. Wei byl dobrý - ale ne vynikajicí. Narozdíl od Hada nebyl Mai "Wing Chun" Feng postavou, kde by bylo bůhví o čem hrát, z šestice hlavních protagonistů dostal asi nejméně prostoru - a svým fu prostě neoslnil. V Ten Tigers of Kwangtung (což byla spíš ansámblová záležitost, než klasický Venom film) sice hrál jednoho z tygrů, ale na plátně strávil jen několik málo minut - a k nějaké akci se v podstatě ani nedostal.
Kid With The Golden Arm byl poslední film, který Wei s Venoms natočil. Dostal roli hrdiny Li Qin Minga - arogantního xia, který si až patologicky zakládá na svojí hrdinské reputaci. Šermíř Li byl tak trochu nostalgickým ohlédnutím za slavnými hrdiny zlaté éry wuxia pian, tak trochu parodií na všechny ty hochy v bílém - a Wei Pai, se svým zevnějškem a mimořádným nadáním pro přezíravé úšklebky, byl pro tuhle roli ideální. V KWTGA si Wei sice trochu zašermoval - ale že by Chang Cheh naplno využil jeho šermířský potenciál, to se říci nedá. A zdá se (je to ovšem jen a jen moje spekulace), že o Weiův akční potenciál kmotrovi vlastně nikdy ani nešlo.
Kid With the Golden Arm? Ale jděte -
ten film je naprostý nonsense!
Invincible Shaolin
(a lehce caravaggiovský šerosvit)
Tím Weiova účast na Venom filmech skončila. Těžko říct, jak to vlastně s jeho odchodem ke Golden Harvestu bylo. Pravděpodobně si připadal poněkud upozaděn a doufal v lepší role a lepší pracovní podmínky (a lepší plat, než jaký nejspíš dostával u Shaws). Možná mu neuniklo, že se nachází na lodi, která se pomalu ale jistě potápí, že Chang Cheh už není, co býval - a že Golden Harvestu patří budoucnost. A jako celkem opodstatněná se jeví domněnka, že mu práce v týmu neseděla a s Venoms prostě nevycházel - Philip Kwok na něj v jednom rozhovoru vzpomínal jako na svárlivého a arogantního (vzhledem k tomu, jak pěkně uměl "haughty sneer", jsem nakloněna tomu věřit) - a když odešel, ulevilo se nejen jemu.
Kdo ví, jak by se vyprofiloval, kdyby v partě zůstal - ale Had i Li Qin Ming dávají tušit, že Changovi Cheh šlo spíš o Weiův zevnějšek, než o jeho fyzičku. I tak je poměrně zajímavé snít o tom, co by bylo, kdyby... Co by si s ním kmotr počal např. v Crippled Avengers - a když už měl jednoho hadího bojovníka na kontě, jestli by se třeba nehodil do role "Golden Snake swordsmana" Xia Xueyi v Sword Stained With Royal Blood (IMHO hodil - skvěle). Ale víme, co se říkává o těchhle kdyby... Rozhodující je, že krátce po natočení Kid With The Golden Arm (1979) Wei Pai s kariérou u Shaw Brothers praštil - a zběhnul za Johnem Woo ke Golden Harvestu, aby si zahrál jednu z nejlepších rolí svojí kariéry.

Golden Harvest
První film, který John Woo pro Golden Harvest natočil, bylo Last Hurrah for Chivalry (více o něm zde) - wuxia film, který dal Weiovi možnost náležitě se blýsknout. Nejen, že si zahrál hrdinu - sympaťáka, ale konečně se dostal i k nějaké té pořádné akci. A zvládl ji překvapivě dobře (posun oproti takovému Kid With the Golden Arm byl až zarážející). Last Hurrah dává tušit, jak mohla Weiova kariéra (možná) vypadat, kdyby se upíchl spíš ve wuxia než kung-fu filmu. Jenže koncem 70. let swordplay filmy už vyšly z módy. Frčely kung-fu mely a zejména pak kung-fu komedie - a i když ani v těch nebyl Wei Pai k zahození, pro wuxia se typově (i herecky) hodil lépe. Tím spíš zamrzí, že Last Hurrah for Chivalry nakonec byl jediný pořádný wuxia film, který natočil.

Jako Cheung v Last Hurrah for Chivalry......aneb, božínku, ono se to umí i prát...
Celkem pěknou, i když vedlejší roli dostal v Magnificent Butcherovi, kde si on a Yuen Biao zahráli Chata a Foona, studenty slovutného Wong Fei Hunga. (Zdroje se vesměs rozcházejí v tom, který hrál kterého - ale Weiovi podle všeho připadnul Foon.) Nevděčnou, na boje spíš chudou roli nezvedeného bratra Jackieho Chana sehrál v Young Masterovi (dost z ní toho ale nejspíš zmizelo ve střižně).
Rok 1980 přihrál Weiovi hlavní roli v kung-fu komedii The Cheeky Chap. Film to není nejhorší a kdyby nic jiného, je zajímavý tím, jak je zlomyslný. Wei si v něm navíc střihnul jeden z nejlepších filmových soubojů svojí kariéry. Hvězdotvorný materiál to ale nebyl - a role floutka Ma nebyla z nejvděčnějších (že Ma je sobecký parchant, je dáno scénářem - a ani Wei Paiův kukuč s tím nic moc nenadělal). Další podobně velká příležitost přišla o rok později. Thriller Phantom Killer je obvykle považován za lepší film než The Cheeky Chap - a jeho hlavní hrdina Siu byla o dost vděčnější role, než Ma. Ale ani to, ani fakt, že Wei Pai svůj part zvládl, ho mezi extraligu nevyneslo.

Magnificent ButcherProdigal Son
Sólo pro Weie I - The Cheeky ChapSólo II - Phantom Killer
Wei byl možná dobrý - ale Golden Harvest byl v té době prudce na vzestupu, talentů v jeho službách byla pořádná smečka a lidem jako byli Sammo Hung, Yuen Biao nebo Jackie Chan Wei Pai prostě nemohl konkurovat. V roce 1981 se ještě objevil v klasice Prodigal Son, kde coby operní herec Au Ru-Kwai usilovně proháněl sukně - a po vystřižení svého ryze dekorativního partu zmizel z plátna spolu se zbytkem operního ansámblu. A s Ru-Kwaiem v podstatě zmizel z nefritového plátna i Wei Pai.
Od té doby to šlo s jeho kariérou velmi rychle s kopce, dokud koncem 80. let nezmizel úplně. Ale o tom víc v dokončení Wei Pai speciálu. Obraťte list...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 miklaras miklaras | E-mail | Web | 24. srpna 2008 v 11:22 | Reagovat

Najít informace o Wei Pai je výkon hodný mistra...tedy v tomto případě mistrové. Přemýšlím, jestli toho tolik o sobě ví sám Wei. Ať se daří!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama