Srpen 2008

HK Stars & starlets – WEI PAI (dokončení)

24. srpna 2008 v 1:40 | MaedhRos |  Hong Kong Cinema, Wuxia & Fu Flicks
...Wei Pai a jeho obskurně televizní léta osmdesátá...

Televizní obrazovky se v 80. letech někdejšími filmovými hvězdami ze zlaté éry jenom hemžily, zvlášť poté, co se u Shaw Brothers přestalo natáčet. Většina někdejších Shaw Bros stars skončila u ATV - a (je to až trochu ironické) u ATV zakotvil i Wei Pai...


HK Stars & starlets – WEI PAI (část 1.)

24. srpna 2008 v 1:40 | MaedhRos |  Hong Kong Cinema, Wuxia & Fu Flicks
wei pai
Wei Pai (AKA Wai Pak) byl po většinu své kariéry odsouzen k poněkud nedůstojné pozici pátého kola u vozu a celé jeho působení v HK filmovém průmyslu na přelomu 70. a 80. let by se dalo docela výstižně shrnout třemi slovy: byl u toho. Byl u toho, když se rodila legenda "Five Venoms". Byl u toho, když John Woo natočil svůj první film pro Golden Harvest. Byl u toho, když Golden Harvest pomalu ale jistě začal vytlačovat Shaw Brothers z dominantní pozice na filmovém trhu. Pracoval s takovými velikány jako Chang Cheh, Jackie Chan, Sammo Hung nebo Yuen Woo-ping. Vypadal skvěle a rozhodně nebyl bez talentu. Přesto se nikdy nestal hvězdou.
Pokud vás to nedejbože potrefí a tohohle chlapíka si zamilujete, připravte se na to, že vyhledávání informací (případně některých filmů, v nichž hrál) bude připomínat hledání zrnka soli v hromadě rozsypaného čaje. Hodná tetička MaedhRos je fangirl jak se patří a o těch pár zrníček (některá si našla sama, k jiným jí pomohli neméně hodní strýčkové a tetičky z Wuxiasociety a Kung Fu Fandomu) se ráda podělí. Wei rozhodně nebyl ten nejzářivější talent v Hong Kongu - ale byl dost dobrý na to, aby si zasloužil aspoň jeden fandovský speciál.